Prečo si ľudia myslia, že bez RK kúpia nehnuteľnosť výhodnejšie? Odpoveď sa ponúka sama: ,, Pretože nezaplatia províziu.“ To je samozrejme pravda, na druhej strane je nutné položiť si otázku. ,, Bude výsledná cena naozaj o províziu nižšia?“ Odpoveď znie: ,, Rozhodne nie ! “ Dôkazom toho sú samotné ponuky na serveri, ktoré sa tvária ako priamy predaj medzi predávajúcim a kupujúcim. /napr.: priamo od majiteľa, bez realitky, bez provízie atď…
Pri nedávnom prieskume medzi realitnými servermi a serverom pre priamych vlastníkov došlo k zisteniu, že byty na real. serveri pre vlastníkov sa predávali v priemere o 15 – 20% drahšie. Obzvlášť kuriózne sú ponuky, kedy RK ponúka ten istý byt výrazne lacnejšie než sám vlastník. A nie je ich málo. Táto situácia je vlastne logická. Vlastník, ktorý sa pokúša predať svoj byt najprv sám, cenu vždy nadhodnotí, veď čo keby sa niekto chytil. A potom nešťastne čaká na kupca. Na druhej strane maklér sa od začiatku snaží cenou zaujať a viesť obchod tak, aby vyústil k predaju, pretože ho to živí. Aj keď si to málokto dokáže pripustiť, reálne a nepredražené ponuky nehnuteľností, aj napriek navýšeniu o províziu nájdete skôr u RK, než u samotného vlastníka.
Dôvodom inzercie typu : priamo od majiteľa, bez realitky, bez provízie atď… je vyvolať u záujemcu dojem jedinečnej šance kúpiť nehnuteľnosť priamo od majiteľa a tým ušetriť na provízii. Provízia tu samozrejme je, len je skrytá v kúpnej cene, o čom sa kupujúci vôbec nemusí dozvedieť. Je to len marketingový ťah a hra s číslami.
Zdroj: web