Vyberáte si byt, chystáte sa na obhliadku a v hlave si dookola opakujete, na čo všetko si máte spomenúť, na čo sa opýtať, čo si overiť? Prinášame pár tipov, ktoré vám pomôžu.
1. Technický stav nehnuteľnosti je jasná vec. Nie sú popraskané steny? Je nová „elektrika“ naozaj v medi a nové odpady v plaste? Pri oknách sa zamerajte na podozrivé mapy na stene, či nezateká parapetom alebo samotným oknom. Skontrolujte, či elektrika funguje, prípadné znovu zapojenie po odpojení z dôvodu neplatenia nie je spoplatnené? Vyskúšajte, či z kohútikov skutočne tečie voda. Či nový sprchový kút nie je v kúpeľni len naoko.
2. Právne náležitosti sú zásadným a nemenej dôležitým aspektom, ktorý je nutné pred celým začiatkom procesu kúpy preveriť. Na webe https://www.katasterportal.sk/kapor/ si môžete bezplatne overiť vlastníka nehnuteľnosti i prípadné obmedzenie jeho vlastníckeho práva, vecné bremená, predkupné práva iného subjektu alebo ťarchy (napr. v prospech banky poskytujúcej časť kúpnej ceny za danú nehnuteľnosť). Ďalej je dobré poznať i nadobúdací titul súčasného majiteľa, tzn. na základe akého práva, listiny, sa stal majiteľom predávanej nehnuteľnosti (kúpa, dar, dedičstvo). Ale hlavne, či je byt skutočne v osobnom vlastníctve.
3. Ďalšou v poradí je celkom jednoduchá rada. Zmerajte si výmeru bytu a nebytových priestorov. Inzeráty sú vo veľa prípadoch zavádzajúce. Inzerenti zamieňajú plochu obytnú, úžitkovú, podlahovú, s balkónom, či bez, vrátane rozmerov pivnice. Meter sem, meter tam. Zo skutočných výmer priestoru sa rozpočítava zálohová platba za niektoré služby, rovnako od toho závisí výška platby do fondu opráv a pod.
4. Opýtajte sa predávajúceho, aké vybavenie bytu je súčasťou kúpnej ceny. Inými slovami, čo v byte ostane a čo už nie. Prezrite si nebytové priestory, zamerajte sa predovšetkým na pivnicu, či náhodou nie je preplnená nepotrebnými vecami. Tieto by ste po kúpe museli vypratávať na vlastné náklady.
5. Nezabudnite sa opýtať na náklady za užívanie bytu a energetickú náročnosť budovy. To, ako energeticky úsporný je celý objekt vám povie Energetický certifikát, ktorý má mať predávajúci k dispozícii. Overte si, aký vysoký je príspevok do fondu opráv. Či má bytový dom úver na rekonštrukciu alebo koľko má bytový dom našetrené na prípadné ďalšie nutné opravy.
6. Zlí susedia alebo ich čudesné návštevy vám dokážu radosť z nového bývania pomerne rýchlo pokaziť. Informujte sa u správcu domu alebo ďalších obyvateľov, kto v bytovom dome býva a aké tu vládnu susedské vzťahy. Rozlámané poštové schránky, poškrabané steny na chodbách, či nefungujúce zvončeky, sú jasným signálom, že niečo nie je v poriadku.
Vždy si nechajte čas na premýšľanie, neuponáhľajte sa, kľudne choďte na obhliadku i dvakrát. Solídny maklér alebo predávajúci vás nebudú tlačiť do kúta, nútiť vás urobiť unáhlené závery. Zdelia vám skutočný stav bytu a predložia všetky spomínané dokumenty. Pýtajte sa. Nehnuteľnosť nekupujete každý deň, možno sa to už nikdy opakovať nebude. Aby ste svojej voľby po čase neľutovali.