Ako kúpiť družstevny byt – výška anuity, prepis bytu do osobného vlastníctva, kúpa na hypotéku. 3.časť
06. 10. 2021

Ako kúpiť družstevny byt – výška anuity, prepis bytu do osobného vlastníctva, kúpa na hypotéku. 3.časť

Kúpa družstevného bytu na hypotéku

Financovanie kúpy družstevného bytu je jednou z najväčších prekážok. Musíte sa zmieriť s tým, že na takýto byt hypotéku nedostanete, preto je potrebné ho vyplatiť z vlastných zdrojov. Na rovinu, kto má po ruke 80 či 100 000 eur len tak „bokom“? Asi málokto. Dôvodom, prečo si nemôžete družstevný byt kúpiť na hypotéku je, že v skutočnosti nekupujete byt, ale iba členské právo v bytovom družstve. Banka teda v podstate nemá čo založiť, pretože v momente vyplatenia dohodnutej sumy za byt, žiadnu nehnuteľnosť ešte reálne nevlastníte.

Povedzme, že ste si našli družstevný byt, do ktorého ste sa zamilovali, a odmietate hľadať iný. Na druhej strane však nemáte dostatok financií v hotovosti. Táto situácia sa dá riešiť, musíte však počítať s pomocou vašej rodiny či dobrých známych a s pomerne dlhým procesom. Najprv musíte nájsť nehnuteľnosť, ktorú je možné založiť, napríklad byt vašich rodičov či partnera. Takáto nehnuteľnosť, samozrejme, nesmie mať iné záložné práva.

Potom si v banke zažiadate o hypotéku s dočasným založením danej nehnuteľnosti. Už máte dostatok financií, zaplatili ste sumu za členské právo v BD, byt ste následne aj odkúpili do osobného vlastníctva. Aktuálne teda už vlastníte reálnu nehnuteľnosť, ktorú je možné založiť, preto banku požiadate o preloženie záložného práva. Aj keď tento proces na prvý pohľad nevyzerá až tak komplikovane, pripravte sa na to, že trvá minimálne 3 mesiace.

Výhody družstevného bytu

Teraz, keď už viete, že kúpa družstevného bytu nie je úplne jednoduchou a rýchlou záležitosťou, možno nerozumiete, prečo by ste vlastne takýto byt mali kupovať. Dôvod je prostý, družstevné byty sú neporovnateľne lacnejšie. Tak napr. 2-izbový, kompletne zrekonštruovaný družstevný byt s balkónom v Košiciach vás bude stáť rovnako (cca 90 000 eur) ako 1,5-izbový zrekonštruovaný byt v osobnom vlastníctve bez balkóna, ktorý sa nachádza v podobnej lokalite. Pamätajte však, že kúpa družstevného bytu môže byť výhodná len vtedy, ak ho môžete následne previesť do osobného vlastníctva.

 

 

 

Zdroj: Viktória Hartmannová TopBývanie.sk

 

Jozef Cabaj
Autor: Jozef Cabaj

 

V dynamickom svete realitného trhu sa pohybujem od roku 2009. Svoju prácu sa snažím robiť zodpovedne a väčšinu svojich zákaziek získavam na základe referencií mojich klientov, ktorým som pomohol predať, či získať nehnuteľnosť.

Prioritou je nájsť cestu a spôsob ako predať lepšie a za viac. Dôraz kladiem na prípravu a následnú prezentáciu nehnuteľnosti. Predávaná nehnuteľnosť musí mať na realitnom trhu punc jedinečnosti a „svietiť“. 

Cieľom mojej práce je maximálna spokojnosť oboch strán, ktoré sú na transakcii zúčastnené. Po zrealizovaní obchodnej transakcii som veľmi rád, keď sa s klientom rozchádzam s pocitom, že som pre nich vykonal službu s ktorou boli spokojní a radi sa na mňa opäť obrátia, alebo ma doporučia svojmu okoliu.

Práca realitného makléra ma baví a naplňuje. V každodennom živote sa stretávam s novými ľuďmi, ktorí ma zoznamujú s ich príbehmi. Baví ma ľuďom pomáhať, hľadať ich nové domovy a napĺňať ich služby a priania.

Svojim klientom ponúkam úprimnosť, individuálny a ľudský prístup.

O tom, že sa mi to darí sa môžete presvedčiť v referenciách mojich spokojných klientov na tejto stránke.

V súčasnej dobe pracujem v realitnej spoločnosti Butterfly - reality ako certifikovaný maklér.

Aj vy môžete patriť medzi mojich spokojných klientov.