V prvej časti sme sa venovali téme, ktoré kancelárie a maklérov osloviť a ako dohodnúť úvodnú schôdzku. Teraz máte maklérov ,, na ruke“ a stretávate sa s nimi osobne.
Pri osobnej schôdzke s maklérom zapojte všetky svoje zkúsenosti a znalosti života. Len vďaka nim nepodľahnete fintám, ktoré sú denným chlebom maklérov. Nebojte sa na čokoľvek spýtať, ale nechajte hovoriť aj makléra. Je dobré si pripraviť pár otázok, ohľadne priebehu celej transakcie, tržnej ceny, výšky provízie, zaistenie právnych služieb a popredajného servisu. Zaujímajte sa predovšetkým o to, kde bude vaša nehnuteľnosť inzerovaná a nenechajte sa opiť rožkom, že internet dnes bohato stačí. Nie je to pravda.
“Všímajte si vystupovanie, rozprávanie aj oblečenie. “
Zaujímajte sa o maklérove skúsenosti a odbornosť. Pozor! fotografovať dovoľte jedine tomu, s kým chcete nadviazať spoluprácu. Ostatným oznámte, že sa v prípade záujmu o spoluprácu ozvete. Vyhnete sa tak nemilej, ale častej situácii, kedy sa vaša nehnuteľnosť objaví bez vášho vedomia na internete.
Vždy žiadajte návrh sprostredkovateľskej zmluvy a dajte si čas na jej preštudovanie. Výhovorky, prečo to tak nejde neveštia nič dobrého. Obzvlášť pozor na vety typu: zmluvy s klientmi neuzatvárame, nechceme vás nijako obmedzovať, či zmluvy nepotrebujeme, predsa sme sa dohodli atď. Pamätajte, že najviac problémov vzniká práve vo vzťahoch bez písomnej zmluvy. Je to logické. Pokiaľ ste vzájomným právam a povinnostiam nastavili mantinely už na začiatku, nie je v priebehu spolupráce dôvod ku sporu. A pokiaľ áno, zmluva ho spravidla rozsúdi. Mnoho ľudí sa navyše celkom mylne domnieva, že nepodpísaním zmluvy niečo získali. Občiansky zákonník bohužiaľ nevyžaduje písomnú formu sprostredkovateľskej zmluvy, čo v konečnom dôsledku znamená, že mnohí z vás sú zmluvne zaviazananí a ani o tom nevedia. V tom horšom prípade hneď u viacerých RK súčasne. Zostáva len dúfať, že nenastane situácia, kedy rôznych kupcov vyhľadá hneď niekoľko RK naraz.
Sprostredkovateľskú zmluvu nie je nutné uzatvárať na dlhú dobu, úplne postačí 3 mesiace. Je to dostatočná doba na to, aby ste zistili, či spolupráca odpovedá vašim predstavám, alebo nie.
Na záver sa dohodnite s maklérom, ako často vás bude kontaktovať. Iste nie je nutné, aby vám volal každý týždeň, pokiaľ sa nič nového nedeje. Aj pravidelnosť kontaktovania a informovanosti o zákazke ale svedčí o kvalite práce realitnej kancelárie a makléra nevynímajúc.
Hodne šťastia pri výbere solídneho realitného partnera.
Upravené
Zdroj : realitná komora ČR